Re: Robotyka – współcześnie

Na kilku polskich uczelniach istnieją wydziały automatyki i robotyki. Z grubsza można się zapoznać z współczesnymi możliwościami robotyki czytając hasło .: pl.wikipedia.org/wiki/Robot

Angielski odpowiednik tego hasła [ en.wikipedia.org/wiki/Robot ] jest jak zwykle znacznie bardziej rozbudowany. Zawiera on u dołu linki do omówień różnych zagadnień związanych z pojęcie robotyki.

Tym nie mniej wydaje mi się, że właśnie osoby stanowiące kadrę instytutów automatyki i robotyki byłyby w stanie powiedzieć, które współczesne roboty są najbardziej inteligentne. W wielu poprzednich wątkach postulowano aby były one samo – świadome i cechowały się ciekawością.

Drony są ciekawym rozwiązaniem pośrednim. Osobiście nie wiem, czy któraś z armii wyprodukowała już „drona – człowieka”. Byłoby to groźne.. Proszę sobie wyobrazić wizytę takiego androida sterowanego zdalnie, który składa nam wizytę w domu (wyłamując najpierw drzwi). Należy zauważyć, że jeśli w owych instytutach automatyki i robotyki nacisk zostanie położony nie na szybki postęp w zakresie software’u sztucznej inteligencji ale na sprawność ruchową (możliwości mimiki, głosu) takich „androidów – dronów” to przemieni to życie, zwłaszcza w krajach autorytarnych.

W powieści Sarah Lotz występuje postać takiego automatyka – robotyka (Kenji Yanagida – nie przypadkowo Japończyk), który tym właśnie się skutecznie zajmuje.

No ale poruszając także problem owych dzieci to mam pytanie (właściwie to raczej do autorki powieści), czy miała ona na myśli że trzy katastrofy lotnicze zostały wywołane specjalnie, aby mogły się pojawić na miejscu katastrof owe ocalone (odratowane) dzieci ? Czy raczej wyszły one rzeczywiście bez szwanku z katastrofy ? Zmiana psychiki po katastrofie – na wskutek zespołu pourazowego może być znaczna .. No niestety autorka – jak wspomniałem odwołuje sie do podejrzanego rozwiązania literackiego, sugerując na ostatnich stronach powieści ..że na świecie są nie tyle tzw. „obcy” .. ile istoty które nawracają w czasie..

Kiedyś profesjonalny fizyk Lawrence M. Kraus napisał en.wikipedia.org/wiki/The_Physics_of_Star_Trek

Przydałoby się aby równie poważny naukowiec napisał książkę { Physics and neuroscience of incarnation } ~ Andrew Wader