Re: Mógłbyś rozwinąć tę głęboką myśl?

cytat:

” Druga rzecz to brak państwa Normanów. Dlaczego ludzie którzy nie stworzyli własnego państwa mieli by robić to gdzieś indziej? Racja – Normandia, Anglia, Sycylia, Nowogród. Wszystko to były państwa – pustostany. Generalnie Normanowie trzymali się morza jako najszybszej droi transportu,”

Nie bardzo podoba mi sie uzywana terminologia: jacy Normanowie??

Historiografia europejska zazwyczaj ogranicza uzycie terminu ”Normanowie” do wikingow, ktorzy osiedlili sie w IX w. u ujscia Sekwany I powaznie zagrozili francuskim Kapetyngom. Utworzyli oni tam wlasne ksiestwo /Normandia/. Prawdopodobnie przybyli oni tam z Szetlandow. Wczesniej pojawiali sie oni u ujscia Garonny tez. Na poczatku XI w. pojawili sie oni na pld Plw. Apeninskiego.

Anglia – pustostanem??????

Sycylia byla wowczas emiratem arabskim zamieszkalym glownie przez ludnosc chrzescijanska. Normanowie utworzyli tam swe krolestwo w roku 1130.

Trzymali sie morza – owszem, ale glownie duzych rzek: ladowali u ujscia I rozpoczynali podboj terenu: I ladem I rzeka.

Z ta idea panstwowotworcza to bym sie nie zgodzil: moze nie mieli gdzies na polnocy Europy centralnego panstwa, ale utworzyli ich szereg w Europie, np: Normandia, Sycylia, nie mowiac juz o terenach rosyjskich, nie mowiac juz o pozniejszym podboju Anglii (1066).

Nalezy tez pamietac, ze to oni byli tworcami stylu architektonicznego zwanego romanskim.