Re: Funtamentalizm – a faszyzm – jaka różnica?

al.1 napisał:

> Raczej nie, bo nazizm jest odmianą faszyzmu (narodowy socjalizm) głoszącego

> wyższość rasy aryjskiej. Natomiast fundamentalizm, szerzy rygorystyczne kanony

> religijne. Wspólnym mianownikiem są chyba tylko okrucieństwa.

Na „dnie psychiki”, … co ma nawet odpowiednik strukturalny w budowie mózgu – tzn. w rdzeniu przedłużonym, w podwzgórzu (razem z przysadką) w układzie limbicznym zasadzają się podstawowe {„emocje” * } które dotyczą .: (a) seksu i (b) tożsamości.

Nie wiem jak się to ma do niedawnej dyskusji dotyczącej tzw. qualiów i tzw. „wewnętrznego zmysłu świadomości” oraz owego artlektu który „patrzy” – > .. jest mną (odpowiada słowu „ja”) – jak chce tego Majka Monacka.

Tym nie mniej warto zauważyć, że mamy dwie podstawowe {„doznania emocyjne”} – > seks i tożsamość.

Negowanie ; – atak na „naturalność” pogodnego, powszechnego, przyjaznego seksualizmu prowadzi do {„fundamentalizmu religijnego”}.

Dla mnie .. już celibat jest przejawem owego niepojętego {„fundamentalizmu religijnego” – no bo niby po co ? – co to komu daje – przecież to umniejsza możliwość kompetentnego porozumiewania się z normalnymi ludźmi}.

Nie rozumie dlaczego całość tzw. „wartości” ( chyba m. inn. wartości chrześcijańskich) sprowadza się do niektórych tylko poglądów dotyczących zakresu „seksualno – prokreacyjnego” ( ..in vitro itd..) – tak jak by nie było ważniejszych spraw..

.. ( np. takich jak „co z nami będzie” – wobec niezainteresowania – ośrodków opiniotwórczych .. np.. w Polsce .. wyznaczających zasady etyczne – wobec podważania idei demokracji – czyli podważania prawa obywateli do odwołania … samozwańczego samodzierżcy .. jak postuluje to np. ostatnio .. Orban na Węgrzech .. ) …

Podejrzewam, że to podstawowe zatrzeciewienie .. niemal wszystkich religii pochodzących z „Bliskiego Wschodu” na temat {„seksu”} bierze się z pewnych zależności pomiędzy wpływami geofizycznymi ( PC3, rezonans Schumana) – w pasie szerokości geograficznych .:

– > równik +- 10 stopni ( vide ..Izrael ..Irak .. Pakistan .. Afganistan ) – na owe podwzgórze i układ limbiczny.

Pisałem o tym wielokrotnie i zawsze odwoływałem się wtedy do powieści pt. „Dune” Herberta, która dotyczy .. technologii .. ustanawiania pewnej religii.. na pewnej planecie .. [ pl.wikipedia.org/wiki/Diuna_(powie%C5%9B%C4%87) ] Jak na dzisiaj ( wobec wydarzeń na Ukrainie -> a w zasadzie wydarzeń w podświadomości Rosjan

( vide .. forum.gazeta.pl/forum/w,246650,152807000,152807000,_Rosja_zaszla_w_ciaze_Sorokin.html ) ważniejszy jest proces „identyfikacji tożsamości” – także istotny w .. Kalifacie Iraku i Lewantu ( to dotyczy już tez nas ..bo .. )

Co się udało Hitlerowi, Goebelsowi i Himlerowi .. aby wmówić ..wpierw obywatelom Rzeszy ..ale i potem ze 2 lata później obywatelom Holandii (im ..w szczególności – bo oni tam ..mają.. ciekawą.. „płynność poglądów” .. a potem Francuzom, Norwegom.. hm. i np. .np. Węgrom i Słowakom, .. .że jest różnica pomiędzy { nami ..a tymi innymi – z gruntu złymi ludźmi .. których należy .. odróżnić.. potępić.. a potem wytępić ..}

Co to znaczy być innym, w takim sensie że jestem lepszym ..że jesteśmy lepsi – > do tego stopnia aby tych.. innych nienawidzieć..

No nie wiem ? Nienawidzę ..bo mi zagrażają ? Chyba raczej .. nienawidzę gdyż ..podejrzewam ..że jestem gorszy od nich ( że oni są lepsi ode mnie .. od nas ..)

Zresztą.. to ma podstawy .. bo wg. poglądów Franka Herberta .. wyrażonych w jego powieści „Wydma” założyciele pewnej religii ..na pewnej planecie ..są .. zawsze ..( w sensie statystycznym.. w skali np. pewnej galaktyki na planetach .. na których implementowano kulturę) .. lepsi (bardziej sprawni) niż inni .. { pozostali .. gdyż w sensie kulturowym .. sa pierwsi .. a nie wtórni .. }

Co się więc dziwić, że większość tzw. „społeczności” większości krajów Europejskich ..znowu wyraża coraz większa zawiść ..

Faszyzm bierze się chyba z poczucia.. głęboko odczuwanej .. niższości.. Ale uwarunkowania neuro- psychologiczne i kulturowe owego „głębokiego odczuwania niższości” są nie do końca poznane.

A jest to moim zdaniem .. zagadnienie ważnie, gdyż .. po mału Kalifat Iraku i Lewantu ..obejmie ziemie Słowian. ~ Andrew Wader