Napęd Shawyera, EmDrive, Q-Drive… dziwy!!!

Napęd rakietowy wymyślony przez brytyjskiego inżyniera Rogera J. Shawyera nie traktowany był poważnie z dość zasadniczego powodu – pomysł był sprzeczny z… zasadą zachowania pędu. Wg Shawyera wnęka rezonansowa, w której wytwarzane są mikrofale, zaczyna przyspieszać w określonym kierunku, jeśli nadamy jej specyficzny kształt. Na zewnątrz urządzenia nie obserwuje się wypływu materii czy promieniowania, nie mamy odrzutu czegokolwiek… słowem kolejny pomysł „nie z tej ziemi”.

I oto mamy już dwa potwierdzenia, ze pomysł się sprawdza! Pierwsze – doświadczenia zespołu prof. Yang Juana, wykonane na politechnice w Xi’an. Drugie – opublikowane właśnie doświadczenie naukowców z NASA!!! To ostatnie dotyczyło podobnego urządzenia, skonstruowanego przez amerykańskiego naukowca Guido Fetty.

Boję się streszczać te kontrowersyjne doniesienia i niezwykłe pomysły gdyż mógłbym zniekształcić ich wymowę, więc odeślę do:

wyborcza.pl/1,75400,16419996,Naukowcy_z_NASA_potwierdzaja___niemozliwy__naped_kosmiczny.html#BoxSlotI3img

en.wikipedia.org/wiki/EmDrive

www.emdrive.com/yang-juan-paper-2012.pdf

ntrs.nasa.gov/search.jsp?R=20140006052

Gorąco zachęcam do przeczytania! Przypominając starą zasadę – nadzwyczajne twierdzenia wymagają naprawdę solidnych potwierdzeń, niezwykłe postulowane efekty – szczegółowych badań. Pamiętamy chyba o zespołach, które potwierdzały niezwykle sensacyjne doniesienia na temat „zimnej fuzji”…